PRZEBUDZENIE, KTÓREGO POTRZEBUJEMY

CHARLES HADDON SPURGEON

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie podrc3b3bki-1.png

Dobrze jest przybliżyć się do Boga przez modlitwę. Jesteśmy zasmuceni patrząc na to jak wiele kościołów przykłada tak mało uwagi wspólnej modlitwie.

Jak możemy oczekiwać błogosławieństwa, jeżeli jesteśmy zbyt leniwi, żeby o to prosić? Jak możemy szukać zesłania Ducha Świętego, jeżeli nigdy nie spotykamy się w jednym miejscu, by oczekiwać na Pana. Bracia, nigdy nie zobaczymy dużej zmiany na lepsze w naszych kościołach, dopóki spotkanie modlitewne nie będzie zajmować wyższego miejsca w poszanowaniu przez chrześcijan.

Ale teraz, kiedy się zjednoczyliśmy, jak powinniśmy się modlić? Obyśmy nie popadali w formalizm, bo inaczej będziemy umarli myśląc, że żyjemy. Obyśmy nie odstąpili przez niewiarę, inaczej będziemy modlić się na próżno. Och, pragnijmy wielkiej wiary, którą będziemy ofiarować na wielkie modlitwy!

Przyłączaliśmy się do wspólnego uwielbienia i modlitwy, niczym do pysznej mieszaniny przypraw złożonych na ołtarz kadzielny przez Chrystusa Naszego Pana. Czemu zatem nie zaniesiemy do Boga specjalnej prośby? Przyszło mi na myśl, abyśmy modlili się o prawdziwe i szczere odrodzenie religii na całym świecie.

PRAWDZIWE I TRWAJĄCE ODRODZENIE

Cieszę się z jakichkolwiek oznak życia, nawet jeśli są rozgorączkowane, przemijające i powoli zaczynam sądzić każdy zamierzony ruch, ale jestem przerażony, że wiele tak zwanych odrodzeń na dłuższą metę wyrządziło więcej szkody niż dobra. Pewne rodzaje religijnego hazardu zafascynowały wielu ludzi i sprawiły, że prawdziwa pobożność została dla nich zaćmiona.

Rozpoznając podróbki nie zapominajmy o prawdziwym złocie. Jest pożądane ponad miarę, że Pan wysłałby prawdziwe i trwałe odrodzenie duchowego życia.

Potrzebujemy pracy Ducha Świętego, która jest nadnaturalna, daje moc głoszeniu Słowa, inspiruje wszystkich wierzących niebiańską energią i poważnie porusza serca beztroskich po to, by zwrócili się do Boga i żyli. Nie upijajmy się winem cielesnej ekscytacji, ale bądźmy napełnieni Duchem. Spoglądajmy na ogień zstępujący z nieba w odpowiedzi na skuteczne, żarliwe modlitwy prawych ludzi. Czy nie możemy błagać Pana, naszego Boga, aby odkrył Swoje święte ramię na oczach wszystkich ludzi w tych czasach upadku moralnego i marności?

STAROMODNA DOKTRYNA

Chcemy odrodzenia dawnej doktryny. Nie znam żadnej doktryny, która nie jest w tych czasach starannie podważana przez tych, którzy powinni być jej obrońcami. Nie ma prawdy, która jest cenna dla duszy, a która nie jest teraz zaprzeczana przez tych, których zawodem jest świadczyć o niej. Dla mnie jest jasne, że potrzebujemy odrodzenia staromodnego głoszenia ewangelii takiego jak Whitefielda i Wesleya.

Pismo Święte musi stać się niezawodnym fundamentem we wszystkich nauczaniach; ruina, odkupienie i odrodzenie ludzkości muszą być przedstawiane w jasny i jednoznaczny sposób.

OSOBISTA POBOŻNOŚĆ

Pilnie potrzebujemy odrodzenia osobistej pobożności. To jest, w rzeczy samej, tajemnica powodzenia kościoła. Kiedy indywidualiści tracą swoją niezłomność, kościół jest rzucany tu i tam; kiedy osobista wiara jest niezachwiana, kościół pozostaje lojalny wobec swojego Pana.

Jest to prawdziwe, Boże i duchowe stwierdzenie, że przyszłość religii jest w ręce Boga. Och, żeby było więcej prawdziwych świętych ludzi, pobudzonych i napełnionych Duchem Świętym, poświęconych Panu i uświęconych przez Jego Prawdę.

Bracia, każdy z nas musi żyć, jeśli kościół ma być żywy; musimy żyć dla Boga, jeśli oczekujemy zobaczenia szczęścia od Pana kwitnącego w naszych rękach. Uświęceni ludzie są solą społeczności i wybawcami dla ludzi.

DOMOWA RELIGIA

Głęboko chcemy odrodzenia domowej religii. Chrześcijańska rodzina była bastionem pobożności w czasach purytanów, ale w tych diabelskich czasach, setki rzekomych chrześcijańskich rodzin nie mają rodzinnego wielbienia Boga, nie mają opieki nad dorastającymi synami i nie mają zdrowych poleceń czy dyscypliny. Jak możemy mieć nadzieję, że zobaczymy rozwój królestwa naszego Pana, jeśli Jego uczniowie nie przekazują Jego ewangelii swoim własnym dzieciom.

Och, chrześcijanie i chrześcijanki, bądźcie skrupulatni w tym, co robicie, o czym wiecie i czego uczycie! Oby wasze rodziny miały wszczepioną bojaźń Bożą i byli „świętymi wobec Pana”; abyście stali się jak kamień pośród wzrastających fal błędów i bezbożności, które pienią się dookoła nas.

ENERGICZNA, ŚWIĘTA SIŁA

Chcemy także odrodzenia, energicznej, świętej siły. Błagałem o prawdziwą pobożność; teraz błagam o jedną z najlepszych rzeczy. Potrzebujemy świętych. Potrzebujemy ludzi o łaskawym charakterze, którzy będą się ćwiczyć w duchowym życiu poprzez wiele czasu na rozmowie z Bogiem w samotności,

Święci nabywają szlachetności z ich stałego uciekania do miejsca, gdzie Pan spotyka się z nimi. Tutaj również nabywają tę siłę w modlitwie, której my tak ogromnie potrzebujemy. Och, gdybyśmy mieli więcej takich ludzi jak John Knox, którego modlitwy były bardziej przerażające dla Królowej Marii niż 10 tys. ludzi. Och, gdybyśmy mieli więcej Eliaszów potrafiących zamykać i otwierać okna nieba!

Ta siła przychodzi nie przez nagły wysiłek, to jest efekt życia oddanego dla Boga Izraela! Jeśli nasze życie jest tylko publiczne, to będzie czczą i kompletnie bezowocną egzystencją; ale jeśli utrzymujemy bliski kontakt z Bogiem w tajemnicy, będziemy bogaci w użyteczności. Ten, który jest księciem z Bogiem, będzie wysoko ceniony przez ludzi, którzy są prawdziwie szlachetni.

Strzeżcie się przed chwiejnością, starajcie się polegać na swoich ścianach prawdziwej wiary w Pana Jezusa. Oby nikt z nas nie popadł w nędzne, ubogie poleganie na człowieku! Chcemy mieć pośród nas wierzących jak te solidne, pokaźne rodzinne dwory, które trwają z pokolenia w pokolenie jak charakterystyczne obiekty danego kraju; nie jak konstrukcje z łat i gipsu, ale gmachy solidnie skonstruowane, żeby przetrwać każde warunki pogodowe, przetrwać upływ czasu.

Biorąc pod uwagę gospodarza ludzi, którzy są wierni, niezłomni, zawsze obfici w pracy dla Pana, chwała Bożej łaski będzie wyraźnie ujawniona, nie tylko w nich, ale również w tych dookoła nich. Pan wysyła nam odrodzenie świętej siły i niebiańskiej energii!

Chwalcie swoimi dłońmi, jeśli nie umiecie chwalić swoimi językiem. Kiedy nasi członkowie kościoła pokazują owoce prawdziwej pobożności, wkrótce będziemy mieć prośby o drzewo, które przyniesie takie zbiory.

Och, zjednoczenie się świętych jest pierwszą częścią zesłania Ducha Świętego, a zbieranie grzeszników jest drugą częścią. Zaczyna się to tylko przez „zebranie modlitewne”, ale kończy się jako wielki chrzest tysięcy ludzi, którzy zostali nawróceni. Och, żeby modlitwy wierzących mogły działać jak kamienie, które magnetyzują grzeszników! Och, oby każde zgromadzenie wiernych ludzi mogło być wabikiem, który przyciąga innych do Jezusa! Oby wiele dusz przybiegło do Niego przez to, że widzą, jak inni pędzą w tym kierunku.

„Panie, wstawiamy się za tymi biednymi, nierozsądnymi ludźmi, którzy wszystko odkładają na później wraz z twoim wszechwiedzącym i łaskawym Duchem! Panie, spraw ich nawrócenie! Modlimy się, żeby ich nawrócenie rozpoczęło prawdziwe odrodzenie tej nocy! Oby to rozprzestrzeniło się na wszystkich naszych domowników, i potem oby szukali kościoła, aż całe chrześcijaństwo zostanie przeniknione przez zstępujący z nieba ogień!”

Tłumaczenie: Krzysztof Mikiciuk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s